Papildymas: pridėta viena pastraipa.
Tarsi dinastija žentų užvaldė Mažeikių „Vyturio“ pradinę mokyklą: kiek anksčiau valgyklos darbuotojos žentas redakcijai apskundė uošvę, kad ši tempianti maisto namo, dabar Antikorupcijos komisiją pasiekė informacija apie direktorės dosnumą savo žentui.
Atskleidė piktžaizdę
„Niekuomet nesu to daręs, bet noriu pasakyti, kas vyksta „Vyturio“ mokykloje, o gal panašiai ir kitose mokyklose, – rašoma laiške redakcijai (autorius žinomas). – Nusprendžiau parašyti jums, nes man jau atsibodo tai, kad uošvienė dirba virėja ir tempia iš ten viską, o paskui prikaišioja, kad mums padeda. Tai tęsiasi keleri metai. Pykstuosi dėl to ir su žmona, ir su uošviene. Mums nereikia tų produktų. Mes pakankamai uždirbam, kad galėtume nusipirkti ir patys. Uošvienės atsakymas: „Kaip aš galiu neimti, kai visos kitos ima.“ Virtuvės viršininkė viską žino ir pati ima, o juk vaikai dėl to negauna pilnų porcijų. Ten jau klanas, manau, yra susidaręs.“
Nurodymai – pranešėjui
Su šiuo laišku „Būdas žemaičių“ supažindino Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėją Apolinarą Stonkų. Šis pažadėjo į skundą reaguoti: „Ačiū už informaciją. Mes į tai reaguosime ir patikrinsime išdėstytus faktus, kiek tai leidžia teisės aktai. O žentas tegu iškviečia uošvienei teisėsaugą. Jis, kaip pilietiškas žmogus, turi teisę kreiptis į teisėsaugą ir paliudyti, kad uošvienė daro teisės pažeidimus. Teisėsauga tada turės pagrindą imtis veiksmų.“
Kadangi redakcija nėra tarpininkaujanti institucija, todėl skundo autoriui Švietimo skyriaus vedėjo rekomendacijų neperdavėme.
Pažeidimų nerasta?
Vėliau, kaip ir buvo galima tikėtis, ir ką rodo ilgametė žurnalistinio darbo patirtis, Švietimo skyrius pažeidimų esą neradęs. A. Stonkus tikino, jog minėtas žentas išsiskyręs su žmona ir tokiu būdu atkeršijęs uošvei.
Nuo šaknelių iki viršūnėlių
Antradienį vykusiame Savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos posėdyje paskelbta informacija, jog „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorė savo žentui išmokėjo apie 7000 eurų priedą. Paprašyta plačiau pakomentuoti situaciją komisijos pirmininkė Lina Rimkienė „Būdą žemaičių“ informavo, jog jai anonimiškai buvo pranešta, kad minėtoje mokykloje sargu dirbančiam direktorės žentui mokamas nepagrįstai didelis atlyginimas.
Atsisakė pateikti informaciją
„2017 m. vasario mėn. kreipiausi į šias Mažeikių pradines mokyklas: „Vyturio“, „Žiburėlio“ ir Kazimiero Jagmino. Pastarosios dvi buvo pasirinktos atsitiktine tvarka, nes buvo svarbu įvertinti darbuotojų atlyginimų proporcingumą, – teigė L. Rimkienė. – Iš „Žiburėlio“ ir Kazimiero Jagmino mokyklų informaciją gavau nedelsiant, be jokių problemų. Ypatumų nepastebėta. O štai „Vyturio“ direktorė į prašymą atsakė, kad aš neva neturinti teisės tokios informacijos gauti.“
Įsikišo meras
Pasak Tarybos narės, Antikorupcijos komisijos pirmininkės L. Rimkienės, Savivaldos įstatymas labai aiškiai reglamentuoja, kad tarybos narys turi teisę teikti paklausimus ir gauti atsakymus: „Todėl prašiau tarpininkauti Savivaldybės administracijos direktorių ir merą. Tik merui pakartotinai pareikalavus, galiausiai kovo 24 d. iš Švietimo skyriaus buvo gauta informacija – sargų ir kiemsargių sąrašas bei jų atlyginimai su priedais už 2014–2017 metus.“
Dosni uošvė?
L. Rimkienės teigimu, du iš trijų sargų yra mokyklos direktorės artimi giminaičiai – brolis ir žentas. „Tačiau nustebino ne giminystė – pasibaisėtina yra tai, kad per įvardintą periodą sargu dirbančiam žentui yra skirtas apie 7 tūkst. eurų priedas prie algos. Toks uošvės dosnumas taikomas už papildomus smulkius remonto darbus. Rašte pažymima, kad ir kiti darbuotojai už papildomus darbus skatinami priedais prie algos, tačiau išvardinti sargai ir kiemsargiai tokiais priedais, kaip sargas-žentas, pasigirti negali, – pastebėjo Antikorupcijos komisijos pirmininkė. – Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus telefonu į mano klausimą „kaip taip gali būti?“ atsakė, kad jis nekontroliuojąs mokyklų finansų, jo atsakomybė – tik ugdymo procesas. Vedėjo žodžiais tariant – direktoriai patys turi teisę pinigus skirstyti, kaip norintys.“
Įstatymai nedraudžia
A. Stonkus „Būdui žemaičių“ patvirtino, jog ,,Vyturio“ pradinėje mokykloje sargais dirba direktorės žentas ir brolis: „Įstatymai to nedraudžia. Direktorė tai deklaruoja Privačių interesų deklaracijoje. Priedas žentui buvo mokamas, kaip ir numato įstatymai, už papildomus pastatų priežiūros ir einamojo remonto darbininko darbus (smulkus remontas, stalų, suolų kėdžių, kabineto durų, spynų remontas, spintų statymas bei priežiūra, magnetinių lentų tvirtinimas bei priežiūra, vėdinimo sistemos priežiūra ir kt.). Priedo dydis – 4,9 bazinės mėnesinės algos, tai yra 173,95 litai „ant popieriaus“, dabar tai yra 50,37 eurų. Viskas įstatymiškai sutvarkyta. Nematau čia jokios problemos. Jeigu šis žmogus neatliktų tų pareigų, seniai Jums būtų paskųsta.“
Neužimtas etatas
Mažeikių „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorė R. Uščinienė „Būdą žemaičių“ informavo, kad yra laikinai neužimtas pastatų priežiūros ir einamojo remonto darbininko etatas: „Vadovaujantis LR Vyriausybės 1993 m. liepos 8 d. nutarimo Nr. 511 5.2 punktu ir visais nutarimo pakeitimais mokama priemoka sargui už papildomai atliekamus darbus (remontuoja sulūžusius stalus, kėdes, kabinetų durų rankenas, spynas, susukinėja varžtus baldams, langams, užmūrija, užtinkuoja atsiradusias skyles sienose, pritvirtina lentas, suvirina sulūžusias kėdes, atlieka vėjapjovės techninę priežiūrą, keičia sugedusius maišytuvus, prižiūri radiatorių termostatus ir atlieka kitus pavestus darbus). Vėdinimo sistemą prižiūrėjo tik 2014 metais, nes tuo laikotarpiu mokykla neturėjo elektriko.“
Staliaus darbai
Direktorės išvardintus darbus („remontuoja sulūžusius stalus, kėdes, kabinetų durų rankenas, spynas, sukinėja varžtus baldams, langams...“) lyg ir turėtų atlikti stalius, kurio visą etatą ir dar pusę elektriko etato, mūsų žiniomis, turi „Vyturio“ mokykla. Deja, R. Uščinienė į „Būdo žemaičių“ klausimo antrąją dalį apie staliaus darbus neatsakė.
Praeities dėmė
Šiuo metu, pasak L. Rimkienės, prašoma mokyklos papildomos informacijos: pateikti kitų administracijoje dirbančių darbuotojų darbo užmokesčius ir priedus prie algos bei nurodyti, kokius konkrečius darbus atliko sargas-žentas.
Mokyklos direktorė R. Uščinienė dar 2013 metais buvo nuteista baudžiamojoje byloje už dokumentų klastojimą, turto pasisavinimą ir t. t. „Taigi, galime teigti – direktorė yra žmogus, linkęs nusikalsti“, – įsitikinusi L. Rimkienė.
Tiesa ar melas?
Redakciją yra pasiekę ir daugiau skundų ir gandų apie tai, kad rajono ugdymo įstaigose iš valgyklų vagiami maisto produktai ir gaminiai, o kai kur vadovai, kalbama, nurašinėjantys patikimiems darbuotojams papildomus atlyginimus, šie juos atiduodantys grynais direktoriams, kurie esą dalinasi su savo vadovais...
Birutė ŠNEIDERAITIENĖ