Marcinkevičius




Sertifikuotas produktas – ūkininko sėkmės faktorius

Didžiuosiuose prekybos centruose matant lentynose nugulusius dailiai raudonus obuolius, dažnas pagalvoja, kad jie – tikrai ne vietiniai. Vis dėlto gražiai atrodančius, visą žiemą galinčius išbūti ir svarbiausia – natūralius, sveikus vaisius galima užauginti ir Lietuvoje, o tai padaryti padeda žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos. Vienas iš obelų sodą turinčių ūkininkų dalijasi savo patirties istorija ir teigia, kad prie jo sėkmės nemažai prisidėjo Europos Sąjungos (ES) finansinė parama, padėjusi įgyvendinti svajonę – kad sode nuskintais obuoliais skanautų darželinukai ir mokyklinukai.

„Aukštikalnių sodų“ obuoliai – sertifikuoti

Nacionalinei žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemai priklausanti Arvydo Paškevičiaus UAB „Aukštikalnių sodai“ – tai 200 hektarų obelimis apsodintas žemės plotas, kuriame sezono metu obuolius skina net 150 žmonių – maždaug tiek pagalbos dažniausiai prireikia Pasvalio rajone įsikūrusiam verslininkui.

Obuolių skynėjomis dažniausiai dirbti nori moterys, kai kurioms iš jų – tai vienintelė proga užsidirbti, tačiau yra ir tokių, kurios į sodus atvyksta papildomo uždarbio. A. Paškevičius sako, kad per porą savaičių galima priskinti tiek, kad kišenė pasipildytų ir keliais šimtais eurų, tad kaimo gyventojams toks uždarbis – nemenka paspirtis. „Ūkyje nuolat dirba 23 darbuotojai, o sezono metu obelims genėti ir vaisiams skinti prireikia kur kas daugiau pagalbos. Per dieną žmogus priskina maždaug toną obuolių, geriausieji keliauja į konteinerius ir vėliau – į didžiausias šalies parduotuves, prastesni surenkami vėliau ir iš jų spaudžiamos sultys. Obuoliai – ypatingai kokybiški ir natūralūs, nes jau penkerius metus dirbame pagal nacionalinę kokybės sistemą“, – sako A. Paškevičius.

Visos sode naudojamos technologijos (įpurškimo, tręšimo) atitinka nacionalinės žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos reikalavimus, todėl obuoliai yra sveikesni, geresni, kokybiškesni, nei auginti įprastame sode.

A. Paškevičių džiugina tai, kad siekdamas auginti kokybiškus vaisius, gavo palaikymą ir iš Žemės ūkio ministerijos, kuri kartu su ES ūkininkams, priklausantiems produktų kokybės sistemoms, skiria finansinę paramą. Pirmą kartą dalyvaujantys maisto produktų kokybės sistemose ir šiais metais gali teikti paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ gauti. „Kaimo plėtros programa – akstinas ūkininkams siekti daugiau, kadangi žmonės dažnai neturi idėjų, galbūt nesugalvoja, kad savo ūkyje galėtų dirbti kokybiškiau ir veikti konkurencingiau. Kasmet iš ES gauname 3000 eurų paramą, kurią naudojame pakavimo medžiagoms įsigyti, gaminame maišelius obuoliukams, taip pat rūpinamės reklama, bukletais, galima kompensuoti sertifikavimo išlaidas“, – džiaugiasi A. Paškevičius.

Anot jo, nacionalinė žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistema padėjo įgyvendinti ir svajonę – pasiekti, kad obuoliais skanauti galėtų darželinukai ir mokyklinukai: „Jeigu dirbi tvarkingai, legaliai, sąžiningai, labai malonu ir naudinga naudotis tokiomis sistemomis, kadangi dalyvaujant, dar galima gauti ir finansinę paramą – tikrai rekomenduoju visiems siekti savo tikslų ir svajonių.“

„Vaisiai į mokyklas“ iniciatyva – saugo vaikų sveikatą

Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama vaisių ir daržovių dienos norma vienam asmeniui yra 400 g, tačiau dauguma vaikų vaisių ir daržovių vartoja mažiau. Taip atsirado vaisių vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa, kuri siekia paskatinti vaikus vertinti vaisius ir daržoves, priprasti jų vartoti ir ateityje. Lietuvoje tokia programa pradėta įgyvendinti 2009 m., o viena iš jos dalyvių – ir A. Paškevičius bendrovė, kuriai tai pavyko dėl dalyvavimo nacionalinėje žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemoje.

„Norint obuolius tiekti vaikams, t. y. dalyvauti programoje „Vaisiai mokykloms“, reikia būti arba ekologinių produktų augintoju, arba priklausyti nacionalinei žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemai. Jau penkerius metus dalyvaujame šiame projekte ir tiekiame obuolius firmoms, kurios platina juos mokyklose, tad „Aukštikalnių sodų“ vaisiais skanauja maždaug 30 proc. Lietuvos mokyklų, – didžiuojasi verslininkas. – Vaikai yra tie, kuriems labiausiai reikia sveiko ir kokybiško maisto, tad visi kartu galime kurti sveiką, saugią ir mąstančią kartą. Juk dažnai vaikams tereikia gero pavyzdžio, kad jie juo sektų, galbūt net pamokydami draugą.“

A. Paškevičiaus minėtoji finansinė parama – tai pagal KPP priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ suteikiama parama už dalyvavimą vienoje iš trijų kokybės sistemų: ekologiškų produktų gamybos sistemoje, ES pripažintų produktų kokybės sistemoje, nacionalinėje žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemoje. Parama ūkininkams skiriama 5 metus, tad per visą laikotarpį galima gauti iki 15 tūkst. eurų. Ši finansinė parama gali būti skirta kompensuoti su dalyvavimu kokybės sistemoje susijusioms papildomoms išlaidoms: kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų sertifikavimui ir kontrolei, produktų etiketėms, pakuotės dizainui sukurti ir įsigyti, informacinei medžiagai apie tiekiamų rinkai produktų ypatybes maketuoti ir spausdinti, taip pat metiniams įnašams už dalyvavimą remiamoje kokybės sistemoje padengti.

Pirmasis paraiškų pagal šią priemonę teikimo etapas prasideda š. m. balandžio 3 d. ir tęsis iki š. m. birželio 30 d.

Daugiau informacijos apie šias kokybės sistemas ir pagal jas skiriamą paramą galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).

ŽŪM informacija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode